Yaşamınızı Çekilmez Hale Getiren Zehir: Kıskançlık!

İnsanlık tarihinin en eski ve aynı zamanda en tehlikeli dürtülerinden olan kıskançlık, kontrol edemediğiniz takdirde yaşamınızı altüst edebilir. Peki, kıskançlıktan hasar almadan nasıl korunacağınıza dair bir fikriniz var mı?

Buse Caloğlu
13 Haziran 2019
114 Görüntüleme
Yazdır
A
Yazı Tipi

Kulağa kimi zaman hoş geliyor; fakat her konuda olduğu gibi kıskançlık da dozu ayarlanmadığı zaman oldukça tehlikeli hale gelebiliyor. Kendi elinizle kendinize ve etrafınıza zarar verme fikri nasıl ki canınızı sıkıyorsa, bu düşünceler içerisinde yaşamak da oldukça boğucu bir durum. Peki, tarihin en tozlu sayfalarından bugüne kadar her dönemde, her ilişkide ya da her durumda sinsice aramızda dolaşan bu tehlikeli duygu hakkında yeterince şey biliyor muyuz?


Aşırıya Kaçan Bir Duygu Masum Olabilir mi?

Aşırıya Kaçan Bir Duygu Masum Olabilir mi?

Aklınıza ilk olarak ilişkilerde yaşanan kıskançlıklar ve bunların tolere edilebileceği düşüncesi gelmiş olabilir. Kendi ilişkilerinizde, ailenizde ya da arkadaşlıklarınızda yaşadığınız ya da şahit olduğunuz kıskançlıklar aslında sandığınız kadar masum değil. Kıskançlığı tetikleyen şey kişinin kimliği, onun benlik algısıyla birebir bağlılık gösteriyor. Uzman psikiyatristlere göre kıskançlığın kökleri kişinin kendisini güçlü, bağımsız ve arzulanır hissettirecek tepkilerden yoksun kaldığı çocukluk ya da ilk gençlik çağına kadar gidiyor. Buradan yola çıkarsak kıskançlık, bireyin çaresiz ve küçük düşmüş hissettiği bir döneme verdiği gecikmeli bir tepki olabilir. Peki ya aşırısı?

Şunu bilmelisiniz ki aşırı kıskanç insanlar kendine güveni olmayan insanlardır. Bu insanlarda başkalarının kendilerinden üstün olduğu düşüncesi hakimdir. Kadın için de erkek için de aşkın en doğal ve belki de en tehlikeli duygusu olan kıskançlık, kişiyi aynı zamanda esir edebilir ve bireyin etrafında bir huzursuzluk çemberi oluşturabilir.


Kıskançlığın Aşkla İlgisi Yoktur!

Kıskançlığın Aşkla İlgisi Yoktur!

Psikiyatristlere göre ilişkilerde yaşanan kıskançlık, kaybedilmek istenmeyen partnerin yitirileceği ya da tehdit altında olduğu düşüncesinden kaynaklanan ruhsal bir karmaşa hali. Şunu bilmekte fayda var ki; kıskançlığın aşkla en ufak bir ilişkisi yok. Yani sizi çok sevdiği ya da aşık olduğu için kıskanarak kısıtlamaya çalışan insanlar hakkında farkında olmanız gereken en önemli nokta bu. İnsanın aşık olduğu kişiyi kaybetmekten korkması ve bu nedenle küçük miktarda kıskançlık yaşanması normal bir durumken, bir eşya gibi sahiplenmek ise aşkla alakası olan bir durum değildir. Kıskanç kişilerin, sevilmeye aşırı ihtiyaçları olduğunu bildiren psikiyatristler, bu kişilerin yaşadıkları güvensizlik ve yetersizlik duygularıyla baş edemedikleri için ilişkide bulundukları insanın sevgisini kimseyle paylaşmak istemediklerini dile getiriyor.

Kendinizi Koruyun!

Kıskançlığı sevimli olmaktan çıkarıp, gerçekçi gözlerle analiz edeceğiniz vakte dek ilişkilerinizde sorun yaşamanız kaçınılmaz bir durum. Kontrollü ve ölçülü olan her ilişki, her iki taraf için de mutluluk vericidir. Duyguların aşırı yaşandığı ilişkilerden kendinizi korumalı ve ruh sağlığınızı bozacak insanlara karşı tetikte olmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR