Rahat Doğum Yapmayı Sağlayacak 8 Öneri

Doğumdan korkan kadın sayısı bir hayli fazla... Rahat doğum yapmak aslında yine kadınların elinde. Bu yazımızda çok daha kolay ve rahat bir doğum için yapmanız gerekenleri anlattık...

Anne - Çocuk
2 Haziran 2019
93 Görüntüleme
Yazdır
A
Yazı Tipi

Doğum süreci pek çok kadın için zorlu bir süreçtir. Özellikle doğum anında çekilen acı düşünüldüğü zaman bazı kadınların korkulu rüyası olabiliyor. Özellikle ilk doğumun nasıl olacağını düşünmek bile kadınların endişe duymasına neden olabiliyor. İkinci ya da üçüncü doğumu yapan kadınlar bile daha önce kötü bir doğum yaşamış ise kimi zaman panik olabiliyor.

Doğum esnasında rahat olmak, daha iyi ve rahat bir doğum için yapılması gereken ilk iştir. Bu yazımızda daha rahat bir doğum için bilmeniz gerekenleri sizler için hazırladık.


Doğumu Rahat Geçirmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Hastanenizi Seçin:

Doğum yapmadan önce hastane araştırması yapın. Doğum haneyi görmek ve oralarda bulunmak sizin için iyi olacaktır. Bilmediğiniz yerler kaygı ve endişeyi arttırır. Ayrıca hastanenin size yakın olması da lehinize olacaktır.

Kurslara Gidin

Kurslara Gidin:

Doğum ile ilgili ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar iyi olacaktır. Doğru bilgileri alabilmek için eşinizle birlikte kurslara gidebilirsiniz.


Annenizle Konuşun:

Annelerimiz bizi doğum konusunda rahatlatacak ilk insanlar olabilir. O yüzden onlarla konuşmak ve onların tecrübelerini dinlemek bizleri de rahatlatacaktır.

Doğumla İlgili Kitaplar Okuyun

Doğumla İlgili Okuyun:

Doğum ile alakalı ne kadar bilgi varsa edinmeye çalışın. İnternetten araştırma yapın ve dergiler satın alın. Ne kadar çok şey okursanız o kadar bilinçli olacak ve kendinizi doğuma hazırlayacaksınız.

Doktorunuza Kaygılarınızı Anlatın:

Doktorunuz ile konuşmak sizi rahatlatacaktır. Açık bir dil ile korktuğunuz şeylerden bahsedin. Doktorunla konuşmak kesinlikle sizin daha cesur olmanızı sağlayacaktır.

Eşinizin Doğuma Girmesini İsteyin

Eşinizin Doğuma Girmesini İsteyin:

Eşinizin o ana kadar sizin yanınızda olması yetmez. Doğum esnasında da yanınızda olup size güç vermesini isteyin. Minik bebeğinizin dünyaya geldiği anlarda sevdiğiniz insanın yanınızda olması keyif verecektir.


Egzersizler Yapın:

Doğum için egzersiz yapmak ve doktorun önerdiği şekilde spor yapmak daha kolay bir doğumun anahtarıdır. O yüzden kesinlikle sizde bu konuyu atlamayın ve spor yapın.

Gebeliğin Bir Hastalık Olmadığını Anlayın:

Bebek dünyaya getirmek ya da hamilelik süreci son derece doğaldır. Bu bir hastalık türü değildir. 9 ay içerisinde bitecek bir aktivitedir.

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?