Öfkeli Bir Çocuğun Karşısında Nasıl Davranılmalı?

Çocukların öfke krizlerine girmesinin en başlı sebebi ailelerdir. Anne babaların çocuklar üzerindeki tutumu ve yetiştirilme tarzı çocuğunuzun psikolojisinde önemli rol oynamaktadır. Anne ve babaların çocuklarını etkili disiplin yöntemleri ile nasıl yetiştirmesi gerektiği konusunda ipuçlarımız yazımızda…

Anne - Çocuk
12 Temmuz 2019
2732 Görüntüleme
Yazdır
A
Yazı Tipi

Çocuklar doğdukları günden itibaren her gün büyüyen ve duygusal olarak gelişen, her haliyle kendilerini sevdiren miniklerdir. Bu minikler her haliyle çok sevimli olmalarına rağmen işler bazen yoldan çıkabilir ve durum içinden çıkılmaz bir hal alır. Özellikle ilk 2 yaştan sonrasında bambaşka bir ruh haline giren çocuklar, anne babaların nasıl davranacağı konusunda endişelenmelerine sebep oluyor.

2 Yaş Sendromu

Her çocuk özeldir ve her çocuk güzeldir. Bu herkesin bildiği doğrulardan biridir. Çocuklar ikinci yaşlarından sonra her şeyi çok daha fazla sorgulamaya başlar. Her şeyi daha fazla keşfetmeye çalışır ve 2 yaşından sonra çok fazla soru sormaya başlarlar. Normalden kat kat meraklı oldukları için günde ortalama 1000 soruya yakın soru sorarlar. Artık ben merkezcidirler. Her şeyi kendi yapabileceklerine ve başarabileceklerine inandıkları için, istediği şeyleri yapamadığı takdirde o kadar öfkelenir ve sinirlenir ki anne ve babalar kendi çocuklarını bir an tanıyamazlar. Bu konuda anne babalara çok büyük sorumluluk düşüyor.

Öfke Anında Yapılması Gerekenler

Bir markete gittiğinizi düşünün. Çocuğunuz bir gofret istedi ve siz ona bu gofreti alamayacağınızı anlattınız. Ama o bir anda sinirlendi ve aşırı öfkelendi. Kendini yerden yere atmaya başladı ve siz onu sakinleştirebilmek için ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Ya da arkadaşları ile hiç olamayacak bir sebepten dolayı kavga ediyor, gibi birçok öfke durumunda aşağıda anlatacağımız adımları uygulamaya çalışın.

Çocuğunuzu sakinleştirmek için öncelikle o ortamdan uzaklaştırmayı deneyin ve ona sarılın. Oldukça sakın bir şekilde onun ne hissettiğini anladığınızı anlatın.Uzun Cümleler Kurmaktan Kaçının

Öfke ve kriz anında uzun uzun cümleler kurmayın. Kısa ve net açıklamalar yapın ve yine sakin olmayı unutmayın. Çünkü o an çok sinirli olduğu için uzun cümlelerinizi anlayamayacak ve duyamayacak kadar kötü hissedecek.

Eve gitmeyi deneyin. Eğer yolunda gitmeyen ve derecesini arttıran öfke nöbetinin geldiğini hissediyorsanız yavrunuzu alarak eve gitmeyi deneyin. Muhtemelen acıkmış, susamış, yorulmuş yada çok uykusu gelmiştir. Biraz dinlenmek iyi gelecektir.

Bu durumların çocuğun gelişim aşamasında gayet normal olduğunu unutmayın. Her çocuğun böyle dönemleri olmuştur ve olacaktır. Bu yüzden asla ama asla şiddete başvurmayın ve kendi hayatınızı da mutlaka gözden geçirin. Unutmayın ki çocuklar gördüğü her şeyi zihinlerinde kaydederler ve siz nasıl bir bireyseniz sizin kopyanız olmaya başlarlar.

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?