İki Neslin Tek Derdi: Kadın Olmak!

Murathan Mungan’ın, kadın, kadınlık, kadın olmanın öğrenilişi ya da kadın doğmak ile ilgili romanı olan Yüksek Topuklar, her kadının baş ucunda olması gereken bir eser. Neden mi?

Kitap
13 Haziran 2019
570 Görüntüleme
Yazdır
A
Yazı Tipi

2002 yılında Metis’ten çıkan Yüksek Topuklar, Nermin ile romanın beş yaşındaki kahramanı Tuğde’nin aynı evde geçirdikleri beş günlük bir zaman dilimini ele alıyor. Bu beş gün ise tahmininiz üzere sıradan geçmiyor kahramanlarımız için. Nermin, seyahate çıkmak zorunda kalan arkadaşının kızı olan Tuğde’ye bakmayı kabul ederek son derece farklı bakış açıları katıyor hayatına. Tuğde ve Nermin’in yaşadığı psikolojik savaşlar, yalnızca bir çocuk-yetişkin mücadelesi değil, kadın olmanın mücadelesi özünde.Okuması kolay olan, zevkli sayılabilecek ve bolca tespit içeren bir roman olan kitapta muhakkak ki kendinizden parçalar bulacaksınız. İki farklı jenerasyonun savaşından kendi hayatınıza ayna tutacak, yaşamınızı gözden geçirme fırsatını elde edeceksiniz. Kentli kadının okumuş ve kendinden emin duruşunun ardındaki yaraları görmek isteyenler için adeta bir kılavuz olacak olan romanda cinsellik, annelik, çalışma hayatı, evlilik, ilişkiler, toplumsal cinsiyet rolleri vb. ne ararsanız daha da fazlası var.

Modern kadının dertlerine ve dertli kadınların modern dünyadaki mücadelelerine merakı olanların kaçırmaması gereken bir baş yapıt diyor ve keyifli okumalar diliyoruz.

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?