Her Derdin Dermanı: Sevgi

Fiziksel hastalıklarımızdan kurtulmak için yalnızca ilaçların yeterli olacağını düşünüyorsanız hata yapıyorsunuz. Tedaviniz yanı başınızda duruyor olabilir. Hangi tedaviden mi söz ediyorum? Tabii ki sevginin gücünden.

Buse Caloğlu
4 Mart 2019
247 Görüntüleme
Yazdır
A
Yazı Tipi

Sevginin fiziksel sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini ve hastalıklara karşı koruyucu gücünü ortaya koyan birçok bilimsel araştırma, bazı durumlarda iyileştirici etkisi olduğunu da gösteriyor. Uzmanlar sevgi göstermenin ve görmenin daha sağlıklı bir ömür sürmemizde ve ruhsal sağlığımızın üzerinde başlı başına önemli bir rol oynadığını söylüyor.

Aşk ve Sevgi Yaşamımızın Her Yerinde

Aşkın ve sevginin sadece romantizmden ibaret olduğunu düşünüyorsanız bir an evvel bu düşünceyi değiştirmenizi öneririm. Sağlığımızı bu denli etkileyen aşk ve sevgi kavramları hakkında bunların sadece iki karşı cins arasında süregelen duygusal yakınlaşma olduğu gibi bir yanılgı olsa da bu doğru değil. Huzur verecek aile sevgisi, hayvan ve doğa sevgisi, tasavvufi aşk gibi duygular da sağlığa çok önemli katkılarıyla dikkat çekiyor. Uzmanlar aşk ve sevgi hislerinin, vücuda zindelik ve huzur getiren oksitosin, neropinofrin, dopamin, serotonin ve endorfin gibi hormonların daha fazla salgılanmasını sağladığını, aynı zamanda antikor üretimini artırdığını, antioksidan etki yaratarak bağışıklık sistemini güçlendirdiğini vurguluyor.Sevgiden Kaçmayın

Son 20 yılda yapılan birçok araştırma sevgi ve umudun beden üzerindeki olumlu etkilerini ve hastalıklara karşı koruyucu, hatta bazı durumlarda onarıcı etkisi olduğunu gösteriyor. Duyguların bedende kimyasal karşılığı olduğuna göre, fiziksel sağlığımız üzerinde de etkileri olduğunu belirten uzmanlar aşkın ilk etkiyi kalpte yaptığını söylüyor. Kalbini küt küt attıran aşk, egzersiz yapmışçasına kalbe iyi geliyormuş. Yani aşk, kalbinizin en yakın dostu. Bunun yanında sevgi hissi ile gelen yatışma, sakinleşme ve huzur hali de aynı şekilde kan basıncını düşürüyor, kalp krizi riskini ve stresi azaltıyor, iç organlara ve kas sistemine olumlu yansıyormuş.

Aşktan ve sevgiden lütfen korkmayın ve kaçmayın. Sevgimizi söylemek, yaşamak ve yaşatmak, hissettirmek, arkadaşımızla şakalaşmak, köpeğimizi sevmek, sağlığımıza iyi gelir. Bunları yaptığınızda sadece ruhu değil bedeninizi de beslediğini göreceksiniz. Yalnız insanlara kıyasla aktif, tutkulu, hevesli ve cömert insanlar daha mutlu ve sağlıklı bir ömür sürüyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR