Hafta Sonu Etkinliği: Günübirlik Bursa Rehberi

İstanbullular, hafta sonunuzu değerlendirebileceğiniz günübirlik şehir turu için harika bir önerimiz var. Ne mi? Tabi ki Bursa. Tarihi camileri, türbeleri, çarşıları, otantik köyleri ve tadına doyulmaz lezzetleriyle sizleri büyüleyecek olan Bursa, eşsiz bir hafta sonu geçirmenizi sağlayacak. Sorularınızı duyar gibiyim… İstanbul’dan Bursa’ya aracım olmadan nasıl giderim? Bursa’da bir gün için nasıl bir rota izlemeliyim? Bursa’da gezilecek yerler neler? Merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabileceğiniz harika bir Bursa Rehberi ile karşınızdayız…

Seyahat
27 Nisan 2019
246 Görüntüleme
Yazdır
A
Yazı Tipi

Bursa rehberimize başlamadan önce sizlerle bu eşsiz ve tarih kokulu şehrimiz hakkında kısa bir bilgi şöleni yapalım… Tarihi yapıları, doğal güzellikleri ile bilinen ve pek çok şehirden ulaşım kolaylığı sayesinde ilgi odağı olan Bursa, aynı zamanda Türkiye’nin de dördüncü büyük şehri olma unvanına sahiptir.  Yüzyıllık camileri, hanları, hamamları, kervansarayları ve tarihi köyleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Bursa, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olması ile de köklü bir tarihi olduğunu bizlere kanıtlamıştır.

Bursa şehri, bence hafta sonunuzdan sadece bir günü değil daha fazlasını hak ediyor. Bursa’nın köyleri, sokakları ve tarihi yapılarını gezerken o bir günün nasıl geçtiğini anlayamayacak ve daha fazla o tarihi kokuyu solumak için en az bir gün daha orada kalmak isteyeceksiniz. Ancak zamanınız yoksa, sizler için derlediğimiz bir günlük Bursa turuyla, şehir merkezindeki önemli tarihi ve kültürel bölgelerin çoğunu görmeniz mümkün. Bu küçük Bursa turu planınızda sizlere yardımcı olacak günübirlik Bursa rehberimize başlayalım…

1. İstanbul’dan Bursa’ya Nasıl Giderim

İstanbul’dan Bursa’ya ulaşmak için karayolu, deniz yolu hatta havayolunu bile kullanabileceğiniz çok fazla ulaşım seçenekleri var. Bunlardan en fazla tercih edileni denizyolu ulaşımı… Deniz yolu üzerinden feribot veya deniz otobüsünü kullanarak Bursa’ya ulaşmanız mümkün. İstanbul-Bursa Feribot seferlerini iki büyük firma olan İDO ve BUDO düzenlemektedir. İDO, BUDO’ya göre daha pahalı ve yolculuk süresi uzun olduğundan dolayı BUDO’yu tercih etmenizi öneririz.

BUDO ile Bursa’ya Ulaşım

İstanbul Eminönü/Sirkeci ve Armutlu(İhlas)’dan Bursa (Mudanya)’ya ulaşmak için  BUDO seferlerine bakarak olabilecek en erken saat için bilet alabilirsiniz. Diyelim ki en erken 09:30 seferine biletinizi aldınız, ortalama 1 saat 40 dakika gibi bir süren yolcuğunuzda saat 11:00 sularında Bursa gezinize başlamış olursunuz. Gidiş biletinizi alırken mutlaka dönüş biletinizi de almayı unutmayın. Biletler hızlı tükendiği için dönüşte bilet bulmakta zorluk çekebilirsiniz.

2. Bursa(Mudanya)’ya Ulaştığımızda Nasıl Bir Rota İzlemeliyim?

Mudanya’ya ilk ayak bastığınızda elinizde bir rota çizelgesi olsun… Saat saat nerelere nasıl gideceğinizi gitmeden önce belirleyin. Tam bu noktada sizlere yardımcı olacak rota çizelgesi için doğru yerdesiniz.

A) İlk Durak: Trilye

Trilye, Mudanya’ya 12 km uzaklıkta doğal güzellikleri, sahili, tarihi dokusu ve özgün mimarisiyle dünya harikası eski bir Rum köyü. Bursa gezinize başlamadan önce doğa harikası bu köyde manzara eşliğinde sıcak ve samimi bir hizmetle karşılaşacağınız muhteşem bir kahvaltıya ne dersiniz? Tepe üzerine konumlanmış deniz manzarası ve kuş cıvıltıları içerisinde huzuru bulabileceğiniz Çamlı Kahve’de zengin ve organik kahvaltınızı yaparak Bursa geziniz için enerji depolayabilirsiniz.

Çamlı Kahve’ye ulaşmak için; Mudanya’da deniz otobüsünden iner inmez her 15 dk’da bir kalkan Trilye minibüslerini göreceksiniz. Yaklaşık 15 dakika süren yolculuğunuzun ardından Trilye meydanda ineceksiniz. Orada kime sorsanız Çamlı Kahve’ye nasıl gideceğinizi söyleyeceklerdir. Yaklaşık 15 dakika bir yürüyüş yaparak Çamlı Kahve’ye ulaşabilirsiniz.

Deniz havasını ve tarihi kokusunu soluyabildiğiniz  bu keyifli mekanda sıcak çayınızı yudumlarken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Ama siz yine de saatinize bakmayı ihmal etmeyin. Daha gezecek çok yeriniz olacak. Bu yüzden mümkün olduğunca erken kalkmaya çalışın. Ortalama 1 saat kadar Trilye’de kalmanızı öneririz. Kahvaltınızı yaptıktan sonra şirin ve tarihi köylerini gezerek manzarayı da arkanıza alarak çok güzel kareler yakalayabilirsiniz.

B) İkinci Durak: Şehreküstü

Bursa’nın tarih kokulu sokaklarını gördükten sonra camilerini, türbelerini ve tarihi dokularını görmek için Şekreküstü’ne gitme vakti… Trilye’den Şehreküstü’ne direk ulaşım aracı olmadığı için ilk olarak Trilye’ye ayak bastığınız meydana inip oradan Mudanya’ya aynı dolmuş ile geri dönmeniz gerekiyor.  Mudanya’dan minibüse binerek Emek Metro İstasyonuna giderek kendinize dolum makinelerinden bir tane Bursakart çıkartın. Bu kart ile Metro’ya binerek şehir merkezlerinden biri olan Şehreküstü ilçesine gidin.

Şehreküstü’nden yürüyerek bir çok tarihi yapıları, türbeleri ve camileri görmeniz mümkün.  Çok fazla yürüyeceğiniz Bursa turunuza hazır olun… Çok yorulacaksınız ama emin olun keyifli bir tur olacağından pişman olmayacaksınız.

C) Üçüncü Durak: Tophane

Emek Metro İstasyonundan Tophaneye 20 dk’lık bir yürüyüş ile ulaşmanız mümkün. Orada kime sorsanız Tophane’ye nasıl gideceğinizi kısa bir yönlendirme ile göstereceklerdir.

Bursa Tophane, Bursa’nın göbeğinde yer alan yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan merkezi bir konum. Tophane’ye gelen ziyaretçiler şehri 360 derece izleyebilme şansını da yakalayabiliyor. Ayrıca Ramazan ayında şehrin her ilçesinden duyulan top atışları da  burada yapılıyor. Sadece bunlarla sınırlı olmayan Tophane, ayrıca Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerini de içerisinde barındırıyor. Hadi gelin Bursa Ulu Camii ve Bursa Kalesi’ne de oldukça yakın mesafede konumlanan Tophane turumuza başlayalım…

İlk olarak, büyük Osmanlı İmparatorluğu’na hayat veren Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbelerini ziyaret edebilirsiniz. Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerini geçitken sonra parkın ortasındaki büyük meydanda Tarihi Saat Kulesi’ni göreceksiniz. Bu ihtişamlı yapı, 1905 yılında inşa edilmiş, 33 metre uzunluğunda, 4,65 metre genişliğinde Tophane’nin simgesi olarak büyük ilgi görüyor. Saat Kulesi aynı zamanda belediye tarafından yangın gözetleme kulesi olarak da kullanılıyor.

Bursa’yı kuşbakışı olarak görmek için Tophane Surları’na çıkmanız gerekecek. Bu surlar 700 yılında inşa edilmiş, Romalılar ve Bizanslılar tarafından aktif olarak kullanılmış. Kale üzerindeki medeniyetlere ait izler günümüze kadar başarılı bir şekilde korunmuş. Tophane, Bursa’yı bütünüyle görmek için oldukça ideal bir konumda yer aldığı için ziyaretçileri tarafından büyük ilgi görüyor ve hal böyle olunca manzarayı arkanıza alarak güzel bir Bursa anısı bırakmak sandığınız kadar kolay olmayabilir.

Tophaneye 10 dakika yürüme mesafesinde  olan Bursa Kalesi, Ulu Camii ve Kozahan’ı da görmek için zamanınız kaldı ise görmeden dönmeyin… Ortalama 2 saat Tophane’de vakit  geçirdikten sonra Bursa’nın meşhur lezzetlerinden iskender yemeden İstanbul’a dönmeyin. Hem bu kadar yürümenin ardından güzel bir iskender yemeyi hak ettiniz…

D) Dördüncü Durak: Kebapçı İskender

Ayaklarınıza kara sular inene kadar gezdiğiniz Bursa turunuzu bitirmeden önce güzelce dinlenmeyi ve yemek yemeyi hakkettiniz. Yemek yemek deyince ve Bursa’da olduğunuzu da göz önünde bulundurduğumuzda tabii ki Bursa’nın vazgeçilmez tatlarından olan iskenderi yemeden dönmemelisiniz.

Bursa’nın en meşhur iskendercisi olan Kebapçı İskender namı değer Köşe Mavi Dükkan’da Bursa’nın en lezeetli iskenderini yeme şansını yakalayabilirsiniz. Tabii meşhur olmasından kaynaklı olmasından dolayı uzunca bir kuyrukla karşı karşıya kalabilirsiniz. O sıra gözünüzü korkutmasın… Emin olun beklediğiniz sıraya değecek bir lezzet ile sonuçlanacak ve tüm yorgunluğunuzu atacaksınız.

Yemeğinizi de yedikten sonra artık İstanbul’a dönme vakti… Bunun için önce Şehreküstü Metro İstasyonundan Emek Metro İstasyonuna oradan Mudanya otobüsleri ile Mudanya İskelesine gelerek BUDO’ya binip İstanbul’a dönebilirsiniz.

3. Günübirlik Bursa Turu Çizelgesi

Yukarıda bahsettiğimiz Bursa Rehberi ardından toparlamak gerekirse ortalama saatler ve gittiğiniz konumları tablo haline getirerek kısa bir özet oluşturduk…

SAAT KONUM AÇIKLAMA
09:30 İstanbul Eminönü/Sirkeci – Armutlu 09:30 seferine bilet aldığınızı varsayarak İstanbul’dan hareket saati…
11:30 Bursa / Mudanya Ortalama 1 Saat 40 dakika süren yolculuğunuzda ortalama varış saati…
12:00 Trilye Mudanya’da dolmuş bekleme sürenizi de içine alarak ortalama Trilye’de olma saatiniz…
13:30 Mudanya 1 saatlik Trilye turu ardından, yolculuk süresini de içine aldığımızda ortalama Mudanya’da olma saati…
14:00 Emek Mudanya’dan bineceğiniz otobüs veya minibüs sizi ortalama 30 dk da Emek Metro İstasyonuna ulaştırdığı saat…
14:30 Şehreküstü Ortalama 30 dk’lık metro yolculuğunuzun ardından varış saatiniz…
15:00 Tophane Metrodan indikten sonra yürüyerek gideceğiniz Tophane bölgesine varış saati…
17:00 Kebapçı İskender 1 saat 45 dakikalık turunuzun ardından 15-20 dk yürüyerek geleceğiniz İskenderciye varış saati…
18:00 Şehreküstü 30 dk İskendercide olduğunuzu varsayarak 30 dk da Şehreküstü Metro İstasyonuna varış saati…
18:30 Emek 30 dakikalık metro yolculuğunuzun ardından Eek durağına varış saati…
19:00 Mudanya Emek ve Mudanya arasındaki otobüs yolculuğunuz ve BUDO’ya biniş saati..
21:00 İstanbul Eminönü/Sirkeci – Armutlu BUDO’ya bindikten sonra ortalama iki saat içerisinde İstanbul’da olacaksınız…

 

Bir güne sığdırdığımız Bursa turu yazımız umarım sizlere güzel bir rehber olur. Eğer bir arkadaşınızı da alarak giderseniz daha keyifli bir şehir turu olacaktır. Olurda bir günlük Bursa turu yaparsanız yazımızın altına deneyimlerinizi ve yorumlarınızı yazmanızdan mutluluk duyarız…

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?