ABD, Huawei Yaptırımlarına Devam Ediyor! ABD Şirketleri Huawei Kullanamayacak!

ABD, Huawei yaptırımlarına devam ediyor. Kısa süre önce başlayan sorunlara yenileri ekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri, Huawei ürünlerinin kullanılmaması için müttefikleri ile birlikte adım atmayı düşünüyor.

Teknoloji
1 Haziran 2019
95 Görüntüleme
Yazdır
A
Yazı Tipi

Amerika Birleşik Devletleri, Huawei yaptırımlarına devam ediyor. ABD ticaret departmanı ABD başkanı Donald Trump’ın ABD merkezi şirketlerinin son güvenlik riskine ait ekipmanlarının kullanımında bir karar verdiğini duyurdu.Huawei’nin geçtiğimiz dönemde depolama ile alakalı skandalları ortaya çıkmıştı. Söz konusu skandallarla birlikte hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Avrupa ülkeleri için Huawei telefon üreticisine savaşı başlatmıştı. Amerika Birleşik Devletleri, Huawei ürünlerinin kullanılmaması için müttefikleri ile birlikte adım atmayı düşünüyor. Kısa süre önce Amerika Ticaret departmanı Amerika başkanı Donald Trump’ın Amerikan Merkezi şirketlerin Ulusal güvenlik riski teşkil eden ekipmanları kullanıma yasaklayan bir kararnameye imza attığını duyurulmuştu. Bu kararname ile birlikte iştirakın ürünleri ABD hükümetinin izni olmadan kullanılamayacak.

Huawei’nin teknolojiyi satın alabilmesi için ABD’ye ihtiyacı var. Bu kararla birlikte bu lisansları alması çok güç olacak. Alınan yeni kararlar ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei’yi oyun dışında bırakmak istediği son derece açık bir şekilde belli oluyor. Çinli üretici Huawei ise dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı verici olduğunu da unutmamak gerekiyor. Alınan son kararlarla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde Trump’ın yatırımlarına hız kesmeden devam edeceği anlaşılıyor.


5G Çalışmaları Ne Olacak?

Alınan yeni kararlardan sonra akıllara gelen 5G çalışmalarına ne olacağıydı. Amerika’nın 5G ve üzerindeki çalışmalarının sekteye uğraması söz konusu olabilir. Konuyla alakalı açıklama yapan Amerikan Ticaret sekreteri de bu kararın Amerikan teknolojisini yabancı varlıklar tarafından ABD’yi potansiyel olarak zayıflatan şekillerde kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin almış olduğu kararla birlikte Huawei tamamen kara listeye alındı. Dünyadaki 5G çalışmalarının da bu nedenlerden dolayı sekteye uğrayacağı veya başlamayacağı tahmin ediliyor. Önemli bir konu ise Amerika’nın müttefiklerinin ne karar alacağı oldu.

Birçok Avrupalı müttefikin Amerika’ya destek vermesi bekleniyor. Ancak şu an için resmi bir açıklama yapılmasa da Avrupa’da çok sayıda ülkenin Amerika Birleşik Devletleri‘nin yanında olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?